Start-up Girişiminize Low Code ile Nasıl Hız Kazandırırsınız?

AppCube
4 min readJan 7, 2022

--

Dijitalleşme süreçlerindeki hızlı değişim iş süreçlerinin yönetimini ve sorunların ele alınma yöntemlerini de değiştiriyor. Pek çok sürecin maliyeti ve gerektirdiği teknik bilgi artarken, küçük ekipler ve parlak fikirlerle ortaya çıkan start-upların büyük uluslararası şirketleredönüşme yolculuklarını da daha sık duyuyoruz. . Yaygınlaşan ve iş dünyasına hayli sağlam bir şekilde yerleşen start-up kültürü, modern dünyanın problemlerine zeki çözüm fikirleri olan pek çok girişimcinin hayallerini gerçeğe dönüştürebilmesinin önünü açtı.

Start-upların yaygınlaşması ve artan başarıları, gerçeğe dönüştürmek istedikleri bir fikri olan yeni girişimcileri de her geçen gün harekete geçmek için cesaretlendiriyor. Start-up kültürünün doğası gereği ise kurulan girişim ekiplerinin büyük çoğunluğu, az sayıda ekip üyesinden oluşuyor. Bu yüzden start-uplardan sınırlı kaynaklar ve daha küçük bir iş gücü ile uluslararası şirketleri aratmayacak bir performans beklemek her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu amaçla start-uplar için ekiplerindeki eksiklerin yokluğunu doldurabilecek ve rekabetçi piyasaların hızlarına yetişirken yardımcı olabilecek çözümler bulmak ve kullanmak büyük önem taşıyor.

Bir uygulama fikriniz olduğunu varsayalım. Çevrenizden ve bu alanda deneyimli kişilerden de fikriniz ile ilgili olumlu geri dönüşler aldınız. Fikrinizi gerçeğe dönüştürdüğünüzde başarıya ulaşacağını düşünüyorsunuz. Fakat sınırlı yazılım bilginiz var veya hiç yazılım bilmiyorsunuz. Henüz uygulamanız bir fikir aşamasında olduğu için de dışarıdan bir yazılımcıyla çalışmaya kaynak ayıramıyorsunuz. İşte tam olarak bu anda start-up girişimlerinin yardımına low code platformlar koşuyor. Uygulama dizaynı ve yazılım sürecini bir sürükle bırak işlemi kadar kolay bir hale getiren low code platformlar, yazılım konusunda eksiği olan start-up ekipleri için etkili çözümler vadediyor. Bu yazımızda, low code platformların start-up girişiminizi nasıl hızlandıracağından ve bir adım öteye taşıyabileceğinden bahsettik.

Yetenek eksiğinizin yerini doldurmak

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, start-up ekiplerinin en karakteristik özelliklerinden biri az sayıda kişiden oluşmaları. Bunun en büyük sebeplerinden biri bir girişimin ilk süreçlerindeki maddi kısıtlamaların ekibin büyümesine kaynak ayrılamamasına yol açması. Bu yüzden start-up girişimleri pek çok zaman ekibin ihtiyacı olsa dahi yazılımcı gibi teknik arkaplan gerektiren pozisyonları boşken başlamak durumunda kalabiliyor. Low code platformlar start-up girişiminizin sahip olduğu yazılımcı ihtiyacını, uygulama geliştirme sürecini daha az kodlama gerektiren bir hale getirerek karşılayabilir. Bu sayede kaynak eksikliğinden doğan yetenek ihtiyaçları, çok daha uygun bir bütçe ile karşılanabilir. Low code platformlar, ekibinizdeki herkesin yazılım geliştirebilmesine olanak tanır böylece sahip oldugunuz kaynaklarla iş süreçlerinizin dijitalleşmesini hızlandırabilir ve uygulama geliştirebilecek zaman ve kaynağa sahip olursunuz.

Tüm süreci hızlandırmak

Dijital bir girişim sahibi olan herkesin de onay verebileceği gibi; iş dünyasındaki dijitalleşme, şirketler arası rekabet ortamını da körüklüyor. Kısa zamanda daha az kaynakla daha verimli sonuçlar üretebilen çözümler kullanmak, start-up girişimleri için rekabete ayak uydurabilmek adına büyük önem taşıyorLow code platformlar, uygulama geliştirme sürecini kolaylaştırarak yalnızca bütçenizi değil değerli zamanınızı da daha verimli kullanmanıza yardımcı olur. Low code platformlar sayesinde kısalan uygulama tasarım ve yazılım geliştirme süreci, girişimlerin bir ürün ortaya koyma safhasına daha çabuk gelmeleri ve bu sayede karliliklarini artirmalari anlamına gelir. Low code platformlardan yararlanmak, start up girişimlerinin daha hızlı gelişmesine ve büyümesine yardımcı olur.

Tam hayalinizdeki uygulamayı yaratmak

İş gücünde bir yazılımcı veya IT ekibi bulunduran start-up girişimlerinde, başlangıçtaki fikir bir son ürün haline gelene kadar pek çok kişinin süzgecinden geçer. Bu durum karşılıklı bir geribildiim ağının kurulması ile uygulamanın eksiklerinin kapatılmasını sağlayabileceği gibi, en başta girişimin ortaya çıkmasına sebep olan fikirlerden uzaklaşmasına sebep olabilir. Şirket içi etkili bir iletişimin güçlüğünden doğabilecek bu uyuşmazlıkarın önüne ise yine low code platformlarn tanıdığı özgürlükler ve agile süreçlerle tam uyumlu yapısı sayesinde geçebilirsiniz. Low code platformlar derin yazılım bilgisine sahip olmayan girişimcilere de uygulama gelistirebilme ve ihtiyaclarina göre uyarlayabilme esnekliği sağladığı için, girişimcilere fikirlerini direkt olarak ürüne dönüştüme konusunda yardımcı olur. Bu şekilde low code platformlardan yararlanan girişimciler, yazılımcılarla kuracakları iletişimin bariyerlerine takılmadan özgür bir şekilde fikirlerini gerçeğe dönüştürebilirler.

Start-up fikrinizi AppCube ile gerçeğe dönüştürün

Huawei tarafından geliştirilen AppCube, uygulama geliştirme sürecini hızlandıran bir low code platformudur. Derin yazılım bilgisine sahip olmadan dahi kendi uygulamanızı geliştirmenize olanak tanıyan AppCube ile start-up fikrinizi tasarlayıp gerçeğe dönüştürebilir, girişiminizin maliyetleriniazaltarak karliligini artirabilirsiniz.AppCube, ile herkesin uygulama gelistirebilmesini mumkun kilar ve ayni zamanda deneyimli yazılımcıların da zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olarak verimliklerini ve üretkenliklerini artırır.

Uygulama geliştirme sırasında ortaya çıkan AppCube ile iligli bütün sorularınıza hızlıca yanıt bulabileceğiniz zengin teknik içerikler ve Huawei Türkiye Ar-Ge merkezindeki AppCube uzmanlarının desteği sayesinde uygulama fikirlerinizi çok daha hızlı gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

AppCube, low code uygulama gelistirme platformuile hem yeni uygulama geliştiricilerinin hem de deneyimli yazılımcıların iş verimini artırır. AppCube sayesinde yalnızca bir sürükle bırak işlemiyle uygulamanızı tasarlayabilir, mevcut kurumsal uygulamalarınızı hızlıca entegre ederek kontrollerini kolaylaştırabilir, uygulamanıza gerekli değişiklikleri kolayca yapıp test edebilir, geliştirdiğiniz uygulama ve içerikleri tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Tüm bunlar ve daha pek çok kullanışlı AppCube özelliği hakkında bilgi almak ve AppCube’u hemen deneyimlemeye başlamak için huaweiappcube@huawei.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

--

--

AppCube

AppCube, Huawei tarafindan gelistirilen bir Low Code uygulama gelistirme platformudur.