Low Code Yazilim Geliştirmeyi Seçmek için En Önemli 7 Neden

AppCube
3 min readNov 19, 2021

Yazilim geliştirme süreçleri zaman, maliyet, iş gücü, uzmanlık gereksinimi gibi birçok konuda geliştiricilerin karşısına zorluklar çıkarabilir. Bir uygulama oluşturmak isteyen ve bu sürecin olumsuz yönlerini en düşük seviyede tutmak isteyen geliştiriciler, sürece verim katacak farklı yöntemlere ihtiyaç duyabilir. Low code uygulama geliştirme yöntemi, tüm bu bahsettiğimiz sorunlara ve ihtiyaçlara çözüm sunması amacıyla geliştirilmiştir. Bu platformların uygulama dünyasına en büyük katkısı, uygulama gelistirmek isteyenlere, kullanima hazir sablonlarla desteklenen ve ihtiyaca gore ozellestirilebilir bir platform sunmaktir, ancak elbette daha pek çok faydalı özelliğe de sahiptir.

Eğer siz de dijitalleşmenin ve çevrimiçi çözümlerin hız kazandığı teknoloji çağına ayak uydurmak, kullanım alanları ve işlevleri giderek genişleyen uygulama dünyasında yerinizi almak, uygulama geliştirme sürecinizin zaman ve maliyetlerini azaltarak daha verimli gerçekleşmesini istiyorsanız yazımıza göz atarak low code uygulama geliştirmenin size neler katacağını keşfetmelisiniz.

1. Derin kod bilgisi gerektirmeyen yapisiyla hizli ve size ozel uygulamalar gelistirme imkani

Yazilim geliştiricilerin az kodlu (low code) uygulama geliştirme platformlarını seçmelerinin en büyük nedenlerinden biri, derin kod bilgisine sahip gelistime sureclerini hazir yapilarla destekleyerek gelistirme sureclerini kisaltmasi ve gelistiriciler icin avantaj saglamasidir. Low code gelistirme platformu ile yazilimcilar, hazir sablonlar uzerinden hizlica uygulamalarini gelistirebilir, sektorlerine ve is modellerine gore hazir sablonlar uzerinden degisiklikler yapabilirler.

2. Kolay Geliştirme Süreci

Low code uygulama geliştirme servislerini kullanmak oldukça kolaydır. Detaylı bahsedecek olursak, low code uygulama geliştirme platformlarını bir lego yığınına benzetebiliriz. Farklı işlevlere sahip, hazır blokları geliştirdiğiniz fikre göre sürükleyip bırakarak istediğiniz uygulamayı oluşturabilirsiniz.

3. Hızlı Geliştirme Süreci

Dijital çağın hızına ayak uydurmak, rekabet piyasasında yerinizi almak ve başarılı olmak, teknolojiyi aynı hızla takip etmeyi ve operasyonlarınızda uygulamayı gerektirir. Özellikle bir uygulama geliştirmek istediğinizde güncel teknolojileri kullanmak ürününüzün ortaya çıkışına hız kazandıracağı oldukça için önemlidir. Bu açıdan bakıldığında Low code uygulama gelistirme platformu size ihtiyacınız olan hızı kazandıracak bir yöntemdir. Low code uygulama geliştirme ile beraber geleneksel kod yazma yöntemiyle uzun zaman alan uygulama geliştirme süreçleriniz çok daha hızlanır.

4. Düşük Risk

Low code uygulama geliştirme servislerinin gelişmiş kullanıcı arayüzünü kullanan geliştiriciler, uygulamalarını kolayca tamamlayabilir ve özelleştirebilirler. Böylece klasik uygulama geliştirme yöntemleri esnasında karşılaşılan birçok sorun da ortadan kalkmış olur ve buradan sağlanan zaman tasarrufu diğer iş sorunlarını çözmek için kullanılabilir. Uygulamanızda meydana gelebilecek hata olasılıklarını azaltacak bu yöntemle daha garantili, daha düşük riskli ürünler oluşturabilirsiniz.

5. Düşük Maliyet

Uygulama geliştirme süreçleri, uzmanlık gereksinimi, zaman ve iş gücüne ihtiyaç duyulduğu oranda da oldukça maliyetli süreçlerdir. Low code uygulama geliştirme servisleri bu ihtiyaçları azalttığı için maliyetlerinizi de düşürecektir. Sağladığınız tasarrufla uygulama geliştirme süreçlerinizi daha iyi seviyeye ulaştıracak başka araçlara yatırım yapabilirsiniz.

6. Yeni Sürümlerin Hızlı Tamamlanması

Uygulamanızı geliştirip kullanıcılara sunduktan sonra hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hataları ancak geliştireceğiniz yeni sürümlerle düzeltebilirsiniz. Ayrıca kullanıcı talepleri, güncel teknoloji ve yeni fikirleriniz doğrultusunda uygulamanıza yeni özellikler eklemeye karar verebilir ve bunun için de yeni sürümler oluşturabilirsiniz. Low code geliştirme platformları sayesinde gelistirdiginiz uygulamayi yeni olusan ihtiyaclara gore güncellemek oldukça kolaydır. Böylece yeni sürümlerinizi kullanıcılara ulaştırma hızınız ve buna bagli olarak musteri memnuniyeti ve karliliginiz da artar.

7. Artan Üretkenlik

Kapsamli bir projeyi geleneksel kodlama surecleri ile gelistirmek yorucu ve maliyetli olabiliyor. Low code uygulama gelistirme platformlari ile daha kısa sürede daha fazla uygulama geliştirme fırsatı yakalayabilir, diger zamanlarinizda da farkli islerinize odaklanabilirsiniz. Böylece geliştirdiğiniz uygulamayı günler veya belki saatler içinde oluşturup, kullanima hazır hale getirebilirsiniz ve ihtiyacınız doğrultusunda çok daha fazla uygulamaya çok daha kısa sürede sahip olabilirsiniz.

AppCube, Low Code Uygulama Gelistirme Platformu

AppCube bir low code uygulama geliştirme platformudur (aPaaS) ve uygulama geliştirme hedeflerinizesundugu platform ile kolay, hızlı ve başarılı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.

AppCube’un gelistiricelere ve sirketlere sagladigi faydalar nelerdir?

● Low code uygulama gelistirme platformu uzerinden kullanima hazir sablonlar ile surukle-birak yontemiyle gelistirilen uygulamalari kolayca ve hizlica kullanima alabilirsiniz.

● AppCube sundugu hazir sablonlarin yaninda, sektorunuze veya isletmenize ozel projeler icin Typescript ile uyarlama ve gelistirme imkani da saglar.

● AppCube ile gelistirdiginiz uygulamalari farkli projelerde de kullanabilir, boylece proje basina maliyeti dusurerek karliligi, proje basina harcanan zamani kisaltarak da musteri memnuniyetinizi artirabilirsiniz.

● Uygulama gelistirme sureclerini kisalttigi icin zaman ve maliyet tasarrufu yaratarak karliliginizi artirabilirsiniz.

● AppCube, sirketinizde kullanilan kurumsal uygulamalara veya sirket ici gelistirilen yazilimlarla kolaya entegre edilebilir.

● DMAX (Large Screen) dashboard modulu sayesinde, verilerinizin buyuk ekranlar uzerinde gorsellestirilmesi, hedeflerin, degisimlerin ve kazanclarin anlik olarak takip edilmesi ile KPI takibi yapabilir, sirketinize ait hedefleri duzenli olarak gozlemleyebilirsiniz.

AppCube’u ucretsiz deneyimlemek ve Low code hakkinda daha fazla bilgi almak icin huaweiappcube@huawei.com adresinden bize ulasabilirsiniz.

--

--

AppCube

AppCube, Huawei tarafindan gelistirilen bir Low Code uygulama gelistirme platformudur.