AppCube Low Code Uygulama Geliştirme Platformu

Low Code Platformların Avantajlarından Nasıl Yararlanabilirsiniz?

AppCube

--

İş hedeflerine ulaşma konusunda hızını ve verimini optimize ederek rekabet şartlarında konumunu güçlendirmek isteyen her şirketin dijital teknoloji ve hizmetlerin yardımına ve bunları nasıl kullanacağına dair iyi bir stratejiye ihtiyacı var. Dijital çağın sürekli artan gereksinimlerine ek olarak, özellikle geçtiğimiz iki sene içinde hayatımıza giren ve devam eden pandemi örneğinde olduğu gibi beklenmedik olaylar bir anda pek çok şeyi aksatabilir. Buna karşın değişimlere adapte olmak ve ayakta kalmak isteyen her şirketin operasyonlarında ve iş modellerinde esnekliğe yer vermek zorunda olduğunu söyleyebiliriz.

Low Code, dijitalleşme sürecinde üstlerine daha fazla yük binen yazılım geliştiricilerin işini hızlandırırken yazılım süreçlerine esneklik kazandırmanın da mükemmel bir yolu. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz, giderek daha fazla şirket ve kişi tarafından tercih edilen Low Code yaklaşımı, sahip olduğu avantajlarla da pek çok açıdan şirketinize fayda sağlayacak bir çözüm olabilir. Ayrıca belirtmek gerekir ki Low Code yaklaşımını süreçlerinize doğru şekilde entegre edebilmek ancak iyi bir stratejiyle mümkün olabilir. Bu stratejiyi oluşturma konusunda size yardım edecek ve Low Code hakkında daha detaylı bilgi edinmenizi sağlayacak bazı ipuçlarımız var.

Low Code Kullanmaya Başlarken Bilmeniz ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Platform seçimini önemseyin: Low Code platformunuzu seçmeden önce ihtiyaçlarınızı tespit edin ve dijitalleşme sürecinde sizi destekleyecek donanımlara sahip bir platform seçin. Bunun için öncelikle platformları tanımanızı sağlayacak sunumlardan ve demolardan yararlanın.

Platforma hakimiyet için zaman ayırın: İnce eleyip sıkı dokuduğunuz ve kullanacağınız Low Code platformunu seçtiniz. Artık şirketinizdeki herkes yazılım geliştirme departmanında olmasa bile uygulama geliştirebilir ancak platforma aşina olmanın, uygulama geliştirme sürecinin başarısını artıracağını da unutmayın. Bu yüzden şirketinizde uygulama geliştirecek herkesin, kullanıcı arayüzü (UI) ve uygulama programlama arayüzü (API) oluşturma, platform entegrasyonları ve platformun içerdiği bileşenler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın.

Sürece bu konuda yetkin bir proje yöneticisi atayın: Low code ile geliştireceğiniz uygulamalar hakkında tutarlı bir iş listesi oluşturacak, uygulamalarınmüşterisini ve uygulamanın sağladığı faydaları iyi bilen, buna göre geliştirme sürecindeki öncelikleri iyi tayin edecek sorumluluk sahibi bir proje yöneticisi yetkilendirmek hem Low Code yaklaşımını daha etkin kullanmanızı hem daha başarılı bir geliştirme süreci yaşamanızı hem de müşteri memnuniyetinde artış sağlar.

Rolleri dağıtın: Low Code sayesinde ekibinizde daha çok kişi uygulama geliştirebilecek olmasına rağmen, daha çok insanın aynı işi yapabiliyor oluşu eğer roller iyi dağıtılmazsa işleri karıştırabilir. Low code ile geliştireceğiniz ürünlerde ilgili verilere kimler erişebilir, prototip oluşturma sürecinde kimler yer alacak, uygulamlari kimler tasarlayacak ve güncellemelerden kimler sorumlu olacak gibi konuları sürecin en başında planlamanız, karmaşayı engelleyecektir.

Uygulamaları geliştirmeden önce prototipler yaratın: Low Code sayesinde kolayca prototip oluşturabilirsiniz. Uygulama geliştirme aşamasına geçmeden önce prototipler oluşturarak hem geliştirme sürecinde karşılaşabileceğiniz zorluklar hakkında bir öngörü kazanabilir hem de kullanıcı deneyimleri önceden tasarlayabilirsiniz. Böylece çok daha az kaynağı riske atmış olursunuz.

Hazır bileşenleri daha çok kullanın: Birçok uygulama temelde aynı bileşenler üzerine inşa edilmiştir. Low Code platformlar uyuluama giriş ve kullanıcı hakları yönetimi gibi bileşenleri yeniden yazmanıza gerek bırakmayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede temelleri hızlıca inşa edebilir, özelleştirilmesini istediğiniz kısımları kod yazarak destekleyebilirsiniz.

İş birliğini artırın: Low Code platformlar iş birliği yapılmasını kolaylaştırır. Geleneksel yöntemlerle bir sprint’in içerdiği yazılımın oluşturulması, test edilmesi, kullanıcıya sunulması ve gelecek geri bildirimlerle tekrar düzenlemeye gidilmesi işlemleri sırasıyla gerçekleşmesi gereken aşamalarken Low Code platform çok daha hızlı bir süreci mümkün kılar. Low Code platformlar sayesinde geliştirici uygulamayı oluştururken, testci eş zamanlı olarak ürünü görüntüleyebilir ve anında geri bildirim verebilir. Bunun yanı sıra geliştireceğiniz ürünün iş akışı, Low Code platform sayesinde görselleştirildiği için paydaşlarınızla fikir alışverişi yapmanızı da kolaylaştırır.

Low Code’un hızını dezavantaja çevirmeyin: Low Code platformlar uygulama oluşturma süreçlerine büyük bir hız kazandırıyor olsa da en önemli amacınızın kaliteli bir uygulama oluşturmak olduğunu göz ardı etmeyin. Kaynaklarınızı, önceliklerinizi belirleyin, beyin fırtınası için ekibinizin desteğini alın, müşterilerin geri bildirimde bulunmasını kolaylaştıracak kanalları artırın ve bu geri bildirimleri önemseyin.

AppCube ile Low Code Kabiliyeti Kazanın

Low code, uygulama geliştirme süreçlerinde geleneksel yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar büyük bir hızı mümkün kılıyor. Uygulamalara olan taleplerin sürekli artması ise bu hızı giderek daha önemli bir konuma getiriyor. Günümüzde Low Code yaklaşımı daha fazla dijital operasyona dahil oluyor ve çok daha fazla insana uygulama geliştirme kabiliyeti kazandırıyor. Huawei’nin 5 yılı aşkın bir süredir devam eden dijital dönüşüm stratejilerinin bir ürünü olan AppCube, uygulama geliştirme süreçlerinde ihtiyacınız olan hızı ve kaliteyi garantilemek için geliştirilmiş bir platformdur.

Kurumsal müşterilere ve çalışanlarına, deneyimli ve deneyimsiz yazılımcılara Low Code uygulama geliştirme ortamı sunan AppCube sayesinde hiçbir altyapı kaynağı hazırlığına gerek kalmadan, sürükle bırak yöntemiyle, tıpkı lego bloklarını bir araya getirir gibi kolayca uygulama oluşturabilirsiniz. Uygulamanızı özelleştirmek istediğiniz durumlarda AppCube’ün sunduğu kod yazımına uygun geliştirme ortamından yararlanabilirsiniz. Mevcut kurumsal uygulamalarınızla kolayca entegre edilen AppCube sayesinde iş birimlerinizi uygulama geliştirme süreçlerine dahil ederek IT kaynaklarını daha verimli kullanabilir ve rekabetin güçlendiği uygulama pazarında öncü konuma geçebilirsiniz.

AppCube low code platformu ücretsiz deneyimlemek ve Low Code hakkında daha fazla bilgi almak için huaweiappcube@huawei.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

(*)https://www.researchandmarkets.com/reports/5184624/low-code-development-platform-market-research?utm_source=GNOM&utm_medium=PressRelease&utm_code=5tph88&utm_campaign=1462766+-+Global+%24187+Billion+Low-Code+Development+Platform+Market+to+2030&utm_exec=chdo54prd

--

--

AppCube

AppCube, Huawei tarafindan gelistirilen bir Low Code uygulama gelistirme platformudur.