Low Code Platformları, Agile (Çevik) Ekibinizi Nasıl Güçlendirir?

AppCube
3 min readDec 17, 2021

Günümüzde sürekli artan ve değişen isteklere cevap verebilmek için birçok yazılım geliştirme şirketi ekiplerinde Agile (Çevik) sistemini kullanmaya başladı. Yeni çıkan bazı teknolojiler Agile sisteminin yapısını daha ileri bir noktaya taşıdı ve Agile sistemini kullanan ekiplerin daha hızlı, verimli ve üretken bir şekilde uygulama geliştirebilmesine olanak sağladı.

13. yıllık Agile Durum Raporu’na göre, katılımcıların %97'si kuruluşlarında Agile geliştirme yönteminin kullanıldığını söylüyor. (*)

Birçok şirket ise bu teknolojilerden biri olan Low Code’u Agile ekiplerine adapte etmeye ve daha hızlı bir şekilde uygulama geliştirmeye başladı.

Agile (Çevik) Sistemi Nedir?

Agile (Çevik) yöntem, yazılım geliştirme sürecinde kullanılan özel bir proje yönetim modelidir. Bu modeli kullanan ekiplere ise Agile yani çevik ekip adı verilir. Bu ekiplerin temel amacı, yazılan her parça kodun kalite kontrol ekibi tarafından kontrol edilmesini sağlayarak hızlı bir şekilde en az hataya sahip programları geliştirmektir. Kısaca agile yöntemi, ekiplerin yazılım geliştirme süreçlerinde karşılaştığı belirsizlikleri en aza indirerek muhtemel sorunlara çözüm üretilmesinde yardımcı olur.

Low Code Nedir?

Low Code teknolojileri derin kodlama bilgisine sahip olmayan kişilerin bile uygulama geliştirebilmesine olanak sağlayan bir teknolojidir. Low Code platformlar sayesinde, sadece temel düzeyde kod bilen, citizen developer dediğimiz kişiler bile “sürükle-bırak” özelliğiyle çok az kod yazarak kolayca başarılı uygulamalar geliştirebilirler. Low code teknolojileri geleceğin yazılım teknolojisi olarak görülüyor ve uygulama geliştirme sureçlerini kısaltıyor.

Low Code Teknolojisi Agile Ekibinizi Nasıl Güçlendirebilir?

Yazılım Ekibinizi Daha Hızlı Hale Getirin

Yazılım geliştirme sürecleri kendi icerisinde buyuk belirsizlikler barındırır; son kullanıcıların memnuniyetini sağlamak ve daha kaliteli uygulamalar sunmak yazılım gelistirme ekiplerinin ana hedefleri arasında yer alır. Low code ve agile pratikleri tam da bu noktada buluşuyor, agile pratikler belirsizlikleri ortadan kaldırırken low code uygulama geliştiren ekipler ürunlerini son kullanıcılarıyla daha hızlı ve hatasız buluşturuyor.

Low Code teknolojisi aynı zamanda hazır şablonlar üzerinden uygulama özellikleri de geliştirmeye olanak sağladığı için uygulama geliştirme ekiplerinin daha hızlı bir şekilde arayüz ve API geliştirmesini mümkün kılar. Agile ekiplerinin her yeni uygulamada sıfırdan kod yazması yerine hazır şablonlar üzerinden değişiklikler yapması hem daha hızlı hem de daha hatasız arayüzler ve araçlar geliştirebilmelerini mümkün kılar. Bu hazır şablonları ve kolay arayüz oluşturma imkanını ise Low Code teknolojisini uygulama geliştirme süreçlerine ekleyerek elde edebilirler. Yani Low Code kullanan Agile ekipler daha hızlı ve hatasız bir şekilde uygulama geliştirebilirler.

Yazılım Ekibinize İleri Teknoloji Araçlar Sunun

Low Code bir yeni nesil yazılım geliştirme platformu olarak geleceğin teknolojileri arasında hızla yükseliyor ve teknoloji trend eğrisinde yüksek bir pay alıyor. Agile ekiplerinizin low code teknolojisi ile proje geliştirmesi, bu hızlı dönüşüme uyum sağlamanızı kolaylaştırırken, şirketinizin büyümesine de hızlındırıcı katkı sağlayacaktır.

AppCube ile Daha Verimli Agile Ekipler Kurun

Low Code teknolojisine yazılım geliştirme ekiplerinizin hızlı ve başarılı bir şekilde uyum sağlayabilmesi için bu teknolojiyi rahat bir şekilde kullanmanızı sağlayan 3. parti uygulamalar kullanabilirsiniz. Bu uygulamalardan biri olan AppCube ise Agile süreçleri ile uyumlu uygulama geliştirme altyapısı sayesinde öne çıkıyor. Ayrıca AppCube, IT ekibinin üzerine düşen iş yükünü azaltarak uçtan uca verimliliğin artmasını sağlıyor.

Low Code teknolojisinden güç alan bir Agile ekip kurmak ya da varolan Agile ekibinizle Low Code platformu üzerinden kolay entegrasyon, sürükle-bırak, plug&play gibi birçok özellik sayesinde ihtiyacınız olan uygulamayı geliştirmek ve hızlı, düşük maliyetli projeleri hayata geçirmek için AppCube ile hemen tanışın.

AppCube’u ücretsiz deneyimlemek ve Low Code hakkında daha fazla bilgi almak için huaweiappcube@huawei.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

(*)https://stateofagile.com/#ufh-i-613553418-13th-annual-state-of-agile-report/7027494

--

--

AppCube

AppCube, Huawei tarafindan gelistirilen bir Low Code uygulama gelistirme platformudur.